Ukratko, jako teško, jer je percepcija sebe uvijek iskrivljena na ovaj ili onaj način.
Jedni su previše sigurni u sebe pa misle da su savršeni, da nikad ne griješe i da sve znaju, dok drugi nemaju samopouzdanja i stalno propituju svaku svoju odluku, paralizirajući tako i sebe i svoj tim.
Dobar pokazatelj da se trebate posvetiti svom razvoju je kad imate dojam da ste zapeli, kad vam karijera ne napreduje, a frustracije rastu, iako vam se čini kako ne radite greške i obavljate svoj posao najbolje moguće. Nije to ništa čudno.
Sve se danas kreće brzo i mijenja u trenu, pa se lako može dogoditi da zaboravimo misliti na sebe, prepoznati svoje greške i potrebe.
Ako se stalno izlažete novim situacijama i izazovima, možda ćete uspjeti upoznati sebe i shvatiti što vam nedostaje ili gdje ste tanki te odlučiti potražiti pomoć u poslovnome i privatnome razvoju.
Što je izazov veći, strah i neznanje jači, to je veći prostor za rast.
Poštujte i osluškujte svoje ambicije i potencijale!
Baš kad vam se čini da nema dalje – to je trenutak za preuzimanje kontrole i izgradnje boljega sebe.
Kad god imate problem na poslu, prvo pogledajte svoju ulogu u toj situaciji i pitajte se jeste li mogli nešto drukčije, pametnije i bolje.
Tako ćete najlakše utjecati na sebe i promijeniti se!
Povratna informacija moćan je razvojni alat
Ako možete, zatražite povratnu informaciju od kolega. Njihova perspektiva uvijek je bliža objektivnosti jer smo mi subjektivni.
Način na koji nas drugi doživljavaju uvijek može pomoći za stjecanje pravoga dojma o našim vrlinama i gdje ima prostora za razvoj.
Ako ne dobijete povratnu informaciju, budite proaktivni i zatražite je. Nemojte čekati.
Odlučite tko ćete biti
Ako imate dojam da ste zapeli u nekoj rutini ili da se ne znate ispetljati iz neke situacije na poslu koja se neprestano ponavlja i frustrira vas, najbolja stvar koju možete napraviti za sebe i svoje buduće zadovoljnije ja jest napredovati.
Postavljanje ciljeva i rad na njihovoj realizaciji, ulaganje je u budućnost i jačanje samopouzdanja i otpornosti.
Ako uspijete postati malo bolje verzija sebe, osjetit ćete poboljšanje u svim aspektima svog života – i na privatnom i poslovnom planu.
Ne, neće to biti lako, niti pretjerano brzo, ali se uvijek se isplati. Što može biti bolje, nego postati bolja osoba.
Ne morate ni čekati neku posebnu priliku ili inspiraciju.
Svaki je dan prilika za razvoj neke vještine i malo poboljšanje. Uspjeh u zadovoljstvo grade malo po malo, korak po korak, bez odustajanja, polako, ali dosljedno.
Poboljšanjem od 1 % do iznimnih rezultata
Sigurno ste čuli priču o treneru britanskoga biciklističkog tima koji je vjerovao kako se uspjeh može postići fokusiranjem na male, postupne promjene koje se nakupljaju tijekom vremena. Dave Brailsford analizirao je svaki aspekt biciklističkoga procesa – od opreme, prehrane, pa čak i tehnika spavanja. Testirao je različite jastučiće za sjedala, optimizirao treninge i čak unaprijedio uvjete spavanja biciklista.
Njegov pristup napravio je veliku razliku, i britanski su biciklisti nakon 110 godina osvojili Tour de France.
Sitne promjene koje je trener Brailsford uveo u praksu donijele su rezultate, ali ne preko noći, već nakon 5 godina predanoga treniranja.
Možemo zaključiti da se kroz fokusiranje na male promjene i stvaranje svakodnevnih navika mogu transformirati performanse i dovesti do iznimnih rezultata.
Naravno, trebate biti dosljedni, strpljivi i posvećeni ako želite zbrajati taj 1 % po 1 %.
Ovaj primjer opisan je u knjizi Atomske navike autora Jamesa Cleara.
Dosljednost je ključna
Jedan je od najvažnijih aspekata osobnog razvoja dosljednost.
Bez obzira na to koliko su vam ciljevi ambiciozni, bez redovitog rada na njima, teško ćete postići željene rezultate.
Dosljednost stvara naviku, a navike oblikuju stvarnost.
Kad se svakodnevno posvetimo malim koracima, postupno gradimo temelje za veće promjene. Korak po korak…
Zamislite da svaki dan odvojite samo 15 minuta za čitanje, vježbanje ili posvećivanje sebi. Tijekom vremena, ti mali trenutci postaju značajan dio vašeg života i doprinose vašem osobnom razvoju.
Trebaju vam i jasni i ostvarivi ciljevi
Razmislite o tome što želite postići u sljedećih godinu dana, pet godina ili deset godina. Budite realni. Nemojte maštati.
Kad imate jasne i ostvarive ciljeve, možete definirati i korake koji će vas tamo odvesti.
Ako, recimo, želite napredovati u karijeri, možda je vaš cilj završiti određeni tečaj ili steći novu vještinu. Onda isplanirate kako to postići, koliko vremena ćete posvetiti učenju tjedno, koje resurse trebate i kako ćete mjeriti svoj napredak.
Možete to sami, ali uvijek je lakše uz podršku u obliku coacha ili prijatelja, kolege.
Vizualizirajte si cilj, zamislite situaciju u kojoj ste ostvarili željeno. Kako se osjećate u tom trenutku, što vam govore drugi, što vi kažete sami sebi.
Tako vizualizirani ostvareni cilj možete biti jako dobra motivacija da ne odustanete.
Svaki uspjeh ne dolazi bez truda i ulaganja! Svaki napredak znači izlazak iz zone ugode i nije ga lako postići. U tome je na neki način i čar; što teže nešto ostvarimo, to ćemo više biti ponosni.
Mjerenje napretka i nagrađivanje
Ako želite znati napredujete li zaista, morate od početka pratiti napredak prema svojim ciljevima. To će pomoći da ostanete motivirani i prilagodite svoj pristup prema potrebi.
Slavite svaki mali uspjeh
Nagrade pružaju dodatnu motivaciju i potiču vas da nastavite dalje. Koliko je god malen pomak, proslavite ga. Podijelite svoj uspjeh s dragim ljudima.

Lako je odustati
Znate kako to već ide. Puni entuzijazma isplanirate svoje novo ja, korake, razloge – sve.
I krenete, pa naletite na prepreku. Pa još jednu, i odustanete, ili smanjite očekivanja. I gotovo je. Ne postižete što želite.
Lako je odustati, teže je ustrajati. Promjene nisu jednostavne i traže disciplinu i posvećenost.
U tome ne moramo biti sami. Kad zapnete, potražite podršku.
Najlakše je sebi reći ne, ali i najbolnije. Zato to nije vaša opcija.
Pitajte moju bivšu kolegicu
Nazovimo je Nataša. Izvrsna i stručna u poslu. Zna puno, ima iskustvo, ali nije bila vješta u komunikaciji i nastupu. Pa su kolege i suradnici ponekad zazirali od nje, jer je voljela dominirati, nije znala uključiti druge – držala se glavne uloge u filmu. Iz nje je vrištala njena prevelika snaga i dominacija. Njene su namjere bile dobre, ali je nastup bio neumjeren.
Kad je postala voditeljica tima, njen je grublji stil komunikacije ozbiljno narušio odnose s kolegama.
Pomogla joj je njoj nadređena osoba. Prvo su radile na tome da osvijesti kako djeluje njezin nastup i kakav dojam ostavlja na druge. Kada je prihvatila da se želi promijeniti, vježbala je u praksi i pomaci su se pokrenuli.
Trebalo joj je vremena za prilagodbu, za naučiti zatomiti svoj dominantni nastup, naučiti kvalitetnije slušati i uvažavati kolege, te pružiti priliku drugima da daju svoj doprinos.
Nakon nekoliko mjeseci vježbe u praksi i rada sa svojom šeficom – postala je kvalitetna, cijenjena, i jako omiljena voditeljica. Dovoljno je bilo “izbrusiti” komunikacijske vještine, ublažiti nastup, pojačati emocionalnu inteligenciju i ona je postala bolja verzija sebe.
Osobni razvoj nikad ne završava
Osobni je razvoj kontinuirani proces.
Važno je razumjeti da je ulaganje u svoje buduće ja, važno za ispunjen život.
Dosljednost, jasno definirani ciljevi, mjerenje napretka i nagrađivanje sebe, ključni su elementi ovog putovanja.
Kad se suočite s izazovima, sjetite se da je najlakše odustati, ali pravi uspjeh dolazi od onih koji su spremni uložiti trud i raditi na sebi.
Započnite danas – gradite svoje buduće ja i uživajte u svakom koraku toga uzbudljivog putovanja! Vaše buduće ja bit će vam zahvalno.
Zamislite trenutak kad se nakon nekog vremena pogledate u ogledalu i kažete si bravo, to je to!
Nema većeg zadovoljstva!
Zato krenite! Korak po korak do cilja!
